İKCO, Van’da fabrika kurma kararı aldı…

İKCO, Van’da fabrika kurma kararı aldı…

Van OSB Başkanı Mehmet Aslan, İran’lı yatırımcılar ambargo nedeni ile Avrupa pazarına giremediklerinden dolayı yönlerini Türkiye’ye çevirdiklerini dile getirerek.

Konumu nedeni ile Van

Van bu yönden İran için Avrupa’ya açılan kapı, Türkiye için ise Doğuya açılan kapı olduğuna dikkat çekti. Konumu nedeni ile Van’ın İran’lı yatırımcıların buraya yöneldiğini ve bir çok yatırım talebinde bulunduklarını ifade etti.

Bazı İran’lı yatırımcıların yer bularak şimdiden üretime başladıklarını söyleyen Aslan, sözlerine şöyle devam etti;

“Van’da yatırım kararı alan otomotiv firması çok ciddi üretim kapasitesine sahip. Firmanın yetkilileri iki kez ilimizi ziyaret etti. OSB’nin stratejik konumu, lojistiği, altyapısından ve altıncı bölge teşviklerinden faydalanmak istiyorlar. Tüm kurumlarımızla bu yatırımcılara yardımcı oluyoruz. Hedefleri ilimizde 50 hektarlık alana 150-200 milyon dolarlık büyük bir fabrika kurmak. Bu da ilimiz için büyük bir yatırım olacak. Aynı zaman da 800 ile 1000 kişilik bir istihdam potansiyeli yapacak.”

Yatırımla ilgili fizibilite çalışmalarının devam ettiğini ve firma temsilcilerinin ilgili bakanlıklarla görüşmelerini sağladıklarını ifade eden Aslan, “Uluslararası anlamda böylesi büyük bir yatırımın Van’da yapılması bizi heyecanlandırdı. Uluslararası ticaret açısında çok önemli. Yatırımın gerçekleşmesi için canla başla çalışıyoruz.” dedi.

Kaynak: Vanosb

Author Image
Suat Yayla

Siirlerinefendisi.com baş editörü. Yerel bir haber ajansında editör olarak görev yaptı. Ardından bir çok haber sitesinde haber yazıları yazarak kendini geliştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.