Öğrenim Kredisi çekenler af bekliyor

Öğrenim Kredisi çekenler af bekliyor

SiirlerinEfendisi.com / Haber Detay – Üniversite öğrencileri eğitim masrafı için ayda 500 lira geri ödemeli kredi çekiyorlardı.

Okul bitince bu öğrenim kredisini geri ödemeleri gerekiyor, ama bu geri ödeme konusunda sıkıntı oluştu. Yüksek faiz oranı borcu o kadar çok büyüttü ki! Bu neden ile 5 milyon kişi geri ödeme yapamadı.

Öğrenciler ve yakınları şimdilerde af bekliyorlar.

Öğrenim kredisi çektiler ama…

Bu konu vatandaşa soruldu, KYK borcunuz var mı? Soruya cevap verenlerin bir çoğunun en az faizlerle beraber 20 bin lira ve üstü borcu var ve hayata borç ile başladıklarını ifade ediyorlar.

Okula başladılar KYK yani öğrenim kredisi aldılar ama okul bitince faizi ile bu borç kapıya dayandı. Yeni mezun olan gençler işte bu borcu ödemede zorlanıyorlar.

Borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 5 milyona ulaştı ve her geçen gün bu sayı artıyor. Borçlu olanları en çok zora sokan yüksek faiz oranı ile borcun büyümesi.

Zaten borcunu ödeyemeyen öğrenci %1,40’lık bir faiz oranı ile bu borcu hiç ödeyemeyecek duruma düşüyorlar. Böyle olunca borç çığ gibi büyüyor.

Çığ gibi büyüyen bu borçlar eğer işe başlanırsa borçlunun maaşından kesiliyor. Maaşlarına E-Haciz konuluyor. İş bulamayanların işi daha zor çünkü onların borcu her geçen gün çoğalmaya devam ediyor.

Yeni mezun olan öğrenciler ve aileleri KYK mağduru. Borçlu olan gençler ve aileleri bu borçlar için af bekliyorlar.

Kaynak: Youtube

Author Image
Suat Yayla

Siirlerinefendisi.com baş editörü. Yerel bir haber ajansında editör olarak görev yaptı. Ardından bir çok haber sitesinde haber yazıları yazarak kendini geliştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.